מאת: מירה כהן שטרקמן, (פורסם בירחון "חיים אחרים" גליון 9/09).

חודש ספטמבר מתחיל את עונת המעבר ומזמין לנו שינויים בכל רבדי החיים. חלק יחוו שינויים במערכות גוף ואחרים יחוו שינויים רגשיים: מצבי רוח משתנים, לעיתים עצב, רצון לבכי בלתי מוסבר, חוסר נוחות ועוד. אלו הם ביטויי החיים. הגוף והנפש מתארגנים ליציאה מהקיץ התוסס והחם אל כניסתו של החורף המאופיין בקור, התכנסות והתחזקות מבפנים לקראת הצמיחה של האביב.

ברפואה הטבעית רואים את הביטויים הפיסיים של תקופת הסתו במתן תשומת לב מיוחדת לעור והריאות. הגוף קולט פנימה דרך הנשימה את השינויים החלים בעולם החיצוני. העור נחשב לריאה הגדולה של הגוף "הריאה השלישית" והוא גם המעטפת שמבדילה בין הפנים לחוץ.
מעברים מתאפיינים לעיתים בהחלשות של ההגנה הטבעית וכאן המקום לראות מה הטבע מביא לנו לעזרה. בחרנו להציג כאן את הארכובית השבטבטית. זהו צמח מרפא "כל בו" ידידותי, זמין ולא יקר, שמתאים לארון התרופות הביתי ולכל המשפחה: ילדים, נשים בהריון , מבוגרים וזקנים. אבל רצוי להמנע מלהשתמש בו לתקופות ארוכות כי יש לו תכונות מכווצות, בזכות אחוזים גבוהים של טאנינים המצויים בשורש.

בנטורופתיה נמליץ על הצמח לטיפול בעור, במערכת העיכול והנשימה. כל המערכות הפועלות ביתר בתקופת מעבר.
הצמח גדל ירוק עד ושיא פריחתו בתקופת סוף הקיץ ותחילת הסתו. פרחיו לבנבנים – ורודים זעירים והוא משתרע על פני קוטר של כ 30-50 ס"מ. אפשר למצוא אותו בצידי הדרכים, בשדות ובמקומות מושקים. הצמח שכיח בחבל הים התיכון. בישראל הוא אחד מצמחי המרפא של הנגב והוא גדל גם במדבר בסמוך לערוצי הנחלים.
ברפואה הערבית העממית מכנים את הצמח: קוד'אב עצת אל ראעי ובלטינית: Poligon um Equisetiform שמשמעו :"בעל הרבה המפרקים". השם העיברי הוא תרגום של השם הלטיני.
סגולותיה הרפואיות של הארכובית העממית התגלו במאה ה 16 באירופה והצמח שימש לטיפול חיצוני בכיבים פנימיים וחיצוניים, בהפרעות עיכול וטיפול בחתכים ופציעות. הצמח מכיל מוצילאגים ולכן מתאים לטיפול בדלקות וצרידות. אמנם טעמו מר אבל אפשר להמתיקו עם דבש.
הרפואה הטבעית עושה שימוש בעיקר בשני סוגי פוליגונום:
הפוליגונום הסיני : He Shou wu והפוליגונום העממי הPoligonum bistorta – .
הרפואה הסינית המסורתית מייחסת לארכובית סגולות ריפוי ייחודיות: הצמח נחשב לאחד הצמחים המזינים את תמצית החיים אצל האדם- הג'ינג . עפ"י המסורת הסינית, ה Jing הוא תנאי ובסיס המשותף לכל צורות החיים האורגניים. זוהי החיוניות המבטאת את החיים עצמם. הבסיס לגדילה והתפתחות משלב ההתעברות ועד המוות. הג'ינג מאוחסן ותלוי בכליות ולכן חשוב לשמור על פעילות תקינה של הכליות ומערכת השתן. הארכובית מסייעת לפינוי תקיעות במערכת השתן ולכן תומכת בשמירה וחיזוק של הג'ינג. לכן משתמשים בארכובית הסינית להאטת תהליכי הזדקנות (אנטי-אייג'ינג). הגוף מפיק את החיוניות מהצמח באמצעות עבודה של הטחול והקיבה.
חוסר ג'ינג עלול להתבטא, בין היתר, בהתפתחות לקויה, תפקוד מיני לקוי, אי פוריות, הזדקנות בטרם עת ובעיות מולדות.
עושים שימוש בשורש הצמח גם לחיזוק הכבד המשמש כבית החרושת לנטרול רעלים של הגוף ולכן תומך באופן כללי בחיוניות. הצמח מכיל חומרים הנחשבים לגורם מעכב של אנזימי כבד מסוג ALT ו-AST; אבל, מינון גבוה של הארכובית הסינית עלול לגרום לשלשולים, ולכן יש להיזהר במתן הצמח לסובלים מהם; למצבי עצירות הוא נחשב למשלשל עדין וכן למוריד כולסטרול ושומנים בדם.

הכנת משחה לטיפול בפצעים וחתכים:
כותשים שורש ארכובית שבטבטית
מוסיפים מעט שמן נבט חיטה ליצירת ממרח סמיך
מורחים על הפצע.
הצמח מכיל טאנינים המכווצים את האזור הפצוע ומזרזים הגלדה
אפשר להשתמש באבקה בלבד ללא השמן. פשוט למרוח את האבקה על הפצע. החומרים המכווצים שבצמח יסייעו להגלדה מהירה.
משקה לטיפול בדלקות גרון וצרידות:
20 גרם שורש ארכובית שבטבטית
5 גרם אלתיאה
5 גרם שוש קרח
4 כוסות מים
לבשל בסיר סגור במשך 20 דקות, לצנון ולשתות. אפשר להמתיק בדבש טבעי או מולסה או עלי סטיביה.
חליטה לכאבי בטן , צרבת ושלשול:
מרתיחים 10 גר' עלים וגבעולים בליטר מים, כרבע שעה. מסננים ושותים 3-4 כוסות תה חליטה
אפשר לגרגר את החליטה לטיפול בכאבי שיניים וחניכיים- למלא את חלל הפה במרתח ולגרגר.