מאת: מירה כהן שטרקמן, נטורופתית והרבליסטית קלינית. מתמחה בטיפול בצמחי מרפא, תזונה טבעית, פרחי באך ואיזון גוף נפש. מנחת קבוצות בנושאי בריאות והתפתחות אישית. ראש תחום נטורופתיה במכון וינגייט.
אתר אישי: .www.argaman-ntr.co.il

(פורסם בירחון "חיים אחרים" גליון ספטמבר 2012)

חודש ספטמבר הנצרי נפגש עם חודש תשרי העברי, ומביא את תחילתה של שנה חדשה ואת חג ראש השנה- "יום הדין". אלו הם ימים של תהיות על משמעות החיים ועל מה אנחנו רוצים ומאחלים שיהיה עבורנו בשנה הבאה לעומת הבחירות הקודמות שלנו.
הרפואה הטבעית נותנת לנו כמה כלים מעשיים לעבודה עם שאלות קיומיות ואחד מהכלים המשמעותיים הוא שימוש ברבדים השונים של צמחי המרפא.
כפי שלאדם יש כמה רבדים: הרובד הפיסי של הגוף , הרובד הרגשי (אהבה, קנאה, כעס ועוד), הרובד הרוחני של משמעות הקיום והרובד האנרגטי, הבלתי נראה לעין- כך גם לצמחים יש רבדים פיסיים ואנרגטיים. מחקרים מראים שצמחים מגיבים לרגשות ולמחשבות. ברובד הפיסי הצמחים מכילים מינרלים, ויטמינים, הפיטוכימיקלים וחומרים נוספים אשר כולם יחד, באופן סינרגטי, מייצרים איכויות מרפא פיסיות . הרבדים האנרגטיים , הבלתי נראים לעין האנושית, אך ברורים מאד בהשפעתם, מועברים באמצעות מיצוי ודילול גבוה של חלקי הצמחים.
אחד מהצמחים המוכרים ברפואה הטבעית ובנטורופתיה כמתאימים לאנרגיה המשתנה של חודש תשרי הוא ורד הסלע- ה- Wild rose, ה-Hibiscus. לצמח פרחים מרהיבים ביופיים. מכירים כיום יותר מ 200 זנים שלו. בארץ גדל היביסקוס סגלגל והיביסקוס משולש.

גביעי הפרחים משמשים לסלטים, תיבול בבישול ותיבול תה ולריפוי מחלות.

הרפואה הטבעית הן במזרח והן במערב: סין, הודו ואירופה משתמשים בזרעי ההיביסקוס , עליו, פרחיו ושורשיו לטיפול במערכות הגוף, כאשר כל חלק מתייחס למערכת אחרת בגוף.

פרחי היביסקוס מתאימים לטיפול בדלקות שתן ומערכת עיכול עצלה והם טובים לכלי הדם וללב.

חליטת פרחי היביסקוס לטיפול בדלקות שתן:
2 כפיות של גביעי פרחי היביסקוס
250 מ"ל מים מטוהרים רותחים
להשרות את הצמח במים הרותחים ולכסות את הכוס/ספל . להשאיר במשך 8-10 דקות ולשתות.
החליטה מכילה חומרים אנטי בקטריאליים, ויטמין C, פקטין וחומצת לימון ומסייעת גם במקרים של עצירות והרגשת בחילה.
פרחי ההיביסקוס שייכים לקבוצת צמחי מרפא המכילים פלבנואידים בעלי תכונות אנטיאוקסידנטיות חזקות ולכן חליטת הפרחים טובה למניעת מחלות לב וכלי דם.
כדאי לשים לב ששתיית חליטת היביסקוס אסורה לנשים בהריון.

חבישת עלי היביסקוס להרגעת העור:
שוטפים את עלי ההיביסקוס הטריים מאבק וחרקים ומייבשים באויר (לא בשמש).
החבישה נועדה להצמיד אל העור את הצמח, ביחד עם חום ולחות.
מועכים את העלים היבשים עד שיהיו כמו קמח ומערבבים עם מעט דבש איכותי. מניחים על רטיה, מצמידים לעור למשך כשעה.

בתקופה של תחילת שנה ובעיתות התבוננות פנימית, כשעולות מחשבות על הקיום, הבריאות, הדרך, הדימוי העצמי ועוד עניינים שברוח, לעיתים עולה תחושה של העדר מאמץ והשלמה עם מה שיש עד כדי אפטיה. "ככה זה", "אין מה לעשות", "כבר התרגלתי" , "ככה נולדתי וככה יקבלו אותי", "זו מחלה תורשתית אצלנו במשפחה". אלו הם מחשבות ורגשות חוסמות, שגורמות לתקיעות ועוצרות את אנרגיית החיים המפעמת בכל אדם ושנועדה להתחדש בכל רגע באמצעות התחברות לאנרגיה של היקום. השארות עם הרגשה כזו בערב ראש השנה היא כשלעצמה "יום הדין" לשנה החדשה.
הנטורופתיה אימצה את התרפיה באמצעות התמצית האנרגטית המופקת מפרחי ההיביסקוס, אותה רקח ההומאופט והרופא האנגלי ד"ר אדוארד באך, מסייעת לצאת ממצבים תקועים ולהתחיל להניע את גלגל החיים.
ד"ר באך הבין שאופי האדם משפיע על יכולתו לממש את פוטנציאל החיים שלו ובפרט על משפיע יכולתו להרפא ממחלות. כבר בהיותו צעיר שם לב שעובדי המכרות באנגליה אינם מרשים לעצמם לחלות, כי אינם יכולים להפסיד את שכר העבודה בגין העדרות מחלה. בתקופתו, עובדי המכרות לא זכו לתנאים סוציאליים והיה עליהם לעבוד פיסית כדי להביא מזון אל השולחן המשפחתי.
מתוך התבוננות פנימית והתבוננות בטבע, הבין ד"ר באך, שההיביסקוס מתאים ומסמל טיפוסים שנכנעים לחיים ולתנאים שהחיים כופים עליהם. הם אינם מבינים שיש להם הזכות והאפשרות לעשות שינוי. אלו הם אנשים הסובלים מעייפות מתמדת, חסרי חיוניות ואף משעממים כאנשי חברה. הם אינם סובלים מדכאונות בגלל מצבם אלא מרוצים מיכולתם להשלים עם המצב. אפטיה ואדישות מאפיינת אותם. תרפיה המשלבת את תמצית ורד הבר של ד"ר באך תגרום לשינוי במארג האנרגטי אצל אנשים אלו, באופן החשיבה שלהם וביכולתם להגלות ערנות במהלך חייהם ובמהלך חיי הסובבים אותם. הם יתמלאו חיוניות ועניין, יהנו מחברת אנשים, מאושר ובריאותם תתחזק.