מאת: מירה כהן שטרקמן, נטורופתית קלינית. מתמחה בטיפול בצמחי מרפא, תזונה טבעית, פרחי באך ואיזון גוף נפש. מנחת קבוצות בנושאי בריאות והתפתחות אישית. ראש תחום נטורופתיה במכון וינגייט.
אתר אישי: .www.argaman-ntr.co.il

(פורסם בירחון חיים אחרים בחודש מרץ 2012)

האקליפטוס הגיע לארץ ישראל בשלהי המאה ה 19 כדי להלחם במלריה ולייבש ביצות. מקורו באוסטרליה ושמו הבוטני: Eucalyptus . העץ יכול להגיע לגובה של 100 מ' ועליו כחלחלים מעט. פריחתו עדינה מאד. צבע האבקנים לבן צהבהב. כאשר הפרח נפתח נושרת כיפתו. הפרחים מושכים חרקים ודבורים.
האקליפטוס מכה שורשים עמוקים המגיעים עד למי התהום וגידולו מהיר וכך הוא מצליח לגדול גם באדמות צחיחות למחצה כמו ערבות וחולות.
ילידי אוסטרליה השתמשו בעלי האקליפטוס לריפוי פציעות ודלקות ואף שתו את מיצוי העלים. כיום לא נוהגים לשתות חליטות אקליפטוס והרפואה הטבעית אימצה את השימוש החיצוני.
קיימים מינים רבים של אקליפטוס והמומלץ ביותר הוא מסוג "ראדיאטה", בהיותו עדין ומתאים גם לילדים ותינוקות. הוא קל יותר לספיגה ואינו מייצר גירויים בעור.
האקליפטוס הלימוני מותר בשמוש מגיל 6.
לשמן האתרי של האקליפטוס תכונות חיטוי מצויינות והוא יעיל לגרוש יתושים, הרחקת חרקים ולטיפול בפשפשים אצל כלבים.
שמן האקליפטוס מופק מהעלים באמצעות קיטור והוא נחשב לשמן האנטיספטי ביותר ומתאים לטיפול טבעי בשפעת, חצבת ואפילו טיפוס.
למצבים של זיהומים במערכת הנשימה, גודש וליחה מומלץ לטפל באדים.

אינהלציה עם עלי אקליפטוס:
יוצקים מים רותחים על 5-10 עלי אקליפטוס או מוהלים 10 טיפות של שמן אקליפטוס רדיאטה, מכסים את הראש במגבת גדולה ונקיה ושואפים פנימה את השמן הנדיף.

השמן של האקליפטוס ממריץ, נוגד עוויתות, מוריד חום ומוריד רמת סוכר בדם. בזכות יכולתו להמריץ ותכולת הפיטוכימיקלים שבו, בין היתר טאנינים, הוא עלול לעלות לחץ דם.
ראוי לשים לב שהטיפול בשמן האקליפטוס עלול לבטל טיפול הומאופתי בגלל עוצמתו.

טיפול ארומתרפי בברונכיטיס:
4 טיפות שמן אקליפטוס רדיאטה
2 טיפות שמן טימין
2 טיפות שמן אורן
1 טיפה שמן לבנדר
קערית מים רותחים
לערבב את השמנים עם המים. לעטוף את הראש במגבת חמימה ולשאוף פנימה את האדים.

אפשר לרסס את האויר מסביב למיטת החולה בשמן אקליפטוס מהול במים. החיטוי הכללי ימנע הדבקות של אחרים.

שילוב של שמן האקליפטוס עם שמן רוזמרין מתאים לטיפול בכאבי שגרון וכאבי פרקים. נוטלים 20 מ"ל של שמן שקדים או שמן זית ומערבבים עם 10 טיפות שמן אקליפטוס ו 10 טיפות של שמן רוזמרין ומורחים על האזורים הכואבים.

טיפול בכינים:
30 מ"ל שמן זית
15 טיפות של שמן אקליפטוס
10 טיפות של שמן לבנדר
לעסות היטב את הקרקפת והשיער. להניח במשך כמה שעות. לסרק במסרק קטן המטפל בסילוק כינים ולחפוף בשמפו רוזמרין.

היכולת העוצמתית של עץ האקליפטוס להכות שורים ולצמוח לגובה נותנת השראה לעבודה רוחנית ומודעות עצמית. עבודת איזון גוף נפש בשילוב דמיון מודרך הנעשית בחורשת אקליפטוס יכולה לזקוף את האדם ולתת לו אנרגיה של צמיחה .

תרגיל להעצמה פנימית וניקוי אנרגטי:
שבו בנחת בחורשת אקליפטוס. מומלץ לשבת על מחצלת או שמיכה דקה פרוסה על האדמה. תוכלו להשען על גזע העץ או לשכב פרקדן על הגב תחת סככת העץ.
קחו נשימה עמוקה פנימה ותוכלו להרגיש את הגוף נח על האדמה. המשיכו לנשום בנחת, להקשיב לרחש העלים, להריח פנימה את ריח האדמה והחורשה ולאט לאט תוכלו לחוש את הרגיעה מתפשטת באברי הגוף. כעת, כאשר אתם רגועים, דמיינו זרימה של אנרגיה בגוון חום-אדמדם החודרת לגוף בעדינות דרך כפות הרגלים ומציפה את האגן באנרגיה של שורשים עתיקים. המשיכו להניע את האנרגיה, בעזרת הדמיון, למעלה אל אברי הגוף, עצמות השלד, המעיים, מערכת כלי הדם ועד הלב. המשיכו להקשיב לרחשי החורשה ותחושו שעם כל נשימה הרגיעה שלכם הולכת ומתעמקת. כעת, דמיינו את האנרגיה של עלי האקליפטוס חודרת אל הגוף בעדינות בגוון ירקרק- כחלחל דרך הכבד. עטפו את הכבד באנרגיה המטהרת של עלי האקליפטוס. תוכלו להתחיל לחוש גם רגיעה באזור העיניים ואולי דמעות יצוצו מבעד לעפעפים. המשיכו לנשום בעדינות פנימה את האנרגיה המטהרת. וכעת אתם יכולים לחוש מועצמים באנרגיה של אמא אדמה, באנרגיה של חורשת האקליפטוס ובצמיחה והתחדשות המגיעה מאזור הכבד אל אזור הענייים ונפתחת החוצה בחדווה.
תוכלו לסיים את התהליך בתנועות עדינות של כפות הידיים וכפות הרגליים, בחיוך על השפתיים, נשימה עמוקה אל תוך הבטן ובקצב טבעי לפקוח את העיניים.