מאת: מירה כהן שטרקמן (N.D.) (R.Na)
נטורופתית. מתמחה בצמחי מרפא. מרצה בבי"ס לרפואה משלימה, מטפלת קלינית ומנחת קבוצות מוסמכת. 050-5553872 .www.argaman-ntr.co.il

התפוח בדבש הינו הסמל של חג ראש השנה והסמל של השנה החדשה: שנתחדש בשנה טובה ומתוקה כמו התפוח בדבש.
התפוח בדבש אינו רק פחמימה, אלא מזון המכיל ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו וסיבים תזונתיים מסיסים.

יש חוכמה רבה בשילוב התפוח בארוחת החג עתירת הקלוריות והמזונות. התפוח עשיר מאד בפקטין שהינו סיב תזונתי המצוי בקליפתו. הפקטין משפר את היחס בין הכולסטרול "רע" (LDL ) והכולסטרול ה"טוב" (HDL) והוא מצויין להסדרת פעילות המעיים.

לפקטין יש גם פעילות אנטי סרטנית. זהו סיב מסיס שהינו למעשה מולקולה רב סוכרית המורכבת בין היתר מגלקטוז. הגלקטוז נמשך לחלבונים שנקראים גלקטינים היושבים על קרומים סרטניים ובכך מונע תקשורת בין תאי הסרטן, מונע הדבקות בין תאים סרטניים ולמעשה מונע הווצרות גרורות.

כבר אמרו לנו ש"תפוח ביום מרחיק את הרופא מלהגיע עד הלום" והנה כעת, בזכות התפתחות המדע, אנחנו יכולים להבין מדוע.

התפוח נחשב לפרי חמצמץ ובהתאם לאסכולות מסויימות ברפואה הטבעית יהיה נכון לשלבו עם מזונות חמצמצים או מתוקים. כך הדבש מתאים לתפוח.

התפוח והדבש משפיעים על מערכת העיכול והינם בבחינת "מזונות המשלשלים את בני המעיים" ולכן, לפי תורת הרמב"ם, טוב לאכלם לפני הארוחה. משך העיכול של התפוח הינו בין 30 ל 60 דקות ולכן אכילתו בטרם ארוחת החג אינה מכבידה על מערכת העיכול.

לגבי הדבש- הוא מכיל יותר מ 181 מרכיבים כימיים שחלקם משותפים לכל הדבשים וחלקם יחודיים לדבשים מסויימים. הדבש מכיל סוכרים, ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו והוא מתוק פי 3 מסוכר לבן וזאת עקב תכולת הפרוקטוז הגבוהה שבו. מאחר ובד"כ האדם אוכל כ2-5 גר' דבש ביום, הדבש לא יכול להיות מקור לכמויות משמעותיות לויטמינים ומינרלים. אבל לדבש יש ערכים רפואיים חשובים ביותר: הוא מרפא פצעים, קוטל חיידקים, מרגיע טחורים מודלקים, מטפל בכיבי קיבה ומעיים, מטפל במחלות כרוניות של הכבד, ידוע כמזון מרגיע ומונע התפתחות מיגרנה ויש לו השפעה משלשלת קלה.

לדבש יש השפעה מרגיעה על מערכת העצבים והוא "פותח תאבון". לכן האמהות אינן צריכות לחשוש שאכילת התפוח בדבש לפני ארוחת החג "תסתום" את התאבון לצאצאים- אלא הפך. לדבש תהיה השפעה מרגיעה ומרוממת בשולחן החג וכל האוכלם יפתח תאבונו וסקרנותו לארוחה עצמה.

לדבש יש גם אנרגיה קוסמית: האנרגיה המחממת של השמש ששולחת קרניה אל צוף הפרחים שהם מקור לדבש. והנה זוהי דרך נוספת להביא את קרני השמש המשמחות אל שולחן האוכל החגיגי.

לתפוח ודבש יש שימושים רבים בערב החג:
אפשר לטבול את התפוח בדבש ואפשר להכים מהם מטעמים. 

עוגת תפוחים ודבש לראש השנה:
מצרכים:
1.75 כוסות קמח מלא
1 כפית סודה לשתיה
1 כפית קנמון
2 תפוחי עץ מגורדים או קצוצים לחתיכות קטנות מאד
½ כוס צימוקים (עדיף אורגניים) (לסכרתיים: ללא צימוקים)
2 ביצים (עדיף אורגניות)
½ כוס שמן כבישה קרה
2 כפות קוקוס
¾ כוס דבש
1 כוס חלב סויה

אופן הכנה:
לערבב תפוחים מגורדים בדבש ולהניח כ ½ שעה.
לערבב חומרים יבשים.
לערבב את הביצים ולהוסיף לתערובת היבשה את כל החומרים הרטובים והנוזלים.
לערבב היטב.
לשמן תבנית בשמן .
לאפות כ 35 – 40 דקות בחום בינוני.

מאפינס- המתכון של צביקה
(כ- 8 מאפינס)

¾ כוס קמח מלא
1/2 כוס דבש
2 כפיות אבקת אפיה
½ כפית אבקת סודה לשתיה
½ כפית מלח
1 כפית קינמון
1 ביצה
2 תפוחי עץ חמוצים – מרוסקים
¼ כוס שמן קנולה בכבישה קרה ולא מזוכך
¼ כוס חלב סויה
11/4 כוס קורנפלקס או 1/2 כוס אגוזים קצוצים

לערבב הכל – לאפות בתבנית מאפינס- חום בינוני, 25 דקות.