אודות ד"ר מירה כהן שטרקמן

שנת 2000 הייתה עבורי שנה של שמיעת צלצולי אזעקה. כשהאירועים התרחשו הכל כאב . מתוך הכאב החלה ההתעוררות פנימית וחיפשתי תשובות לשאלות פילוסופיות על מהות החיים, ייעודי בחיים, בריאות, אושר ומימוש אישי.

הייתי בעלת משרד עורכי דין מצליח בתל אביב. משרד שבניתי מאז 1992 בעשר אצבעות. מכורה לעבודה, מאותגרת מקצועית, מצליחה ומצויה בתוך מה שאני מכנה היום: "מרוץ העכברים". ברמה האישית נהניתי ממשפחה אוהבת, עסקתי בספורט, הרגשתי בריאה, טיילתי והייתי על מה שמכונה "גג העולם". היום אני יודעת ש"נרדמתי בשמירה".

משרדי היה בנוי באותה העת על עבודה מסחרית, עסקאות בנדל"ן וייצוג בבתי משפט. מהות העבודה גרמה לי דאגה מרובה, חרדה ונדודי שינה והרגשתי שחיי סטו מהמסלול הנכון.

 

תמיד האמנתי ברפואה הטבעית. זו היתה דרכן של האמהות במשפחתי. אבל, במהלך השנים טיפחתי בתוכי את החלק היאנגי והזנחתי את החלק הייני. חוסר האיזון לא ניכר בי, כי נחשבתי לאדם מצליח ומוצלח. למזלי ניצוץ החיים שבי גרם לי להתעורר לפני שיהיה מאוחר מידי. יצאתי למסע של מודעות עצמית. השתמשתי באומץ שיש בי והלכתי אחר ליבי. התחייבתי בנחישות לעצמי, מתוך אמונה בדרכי. לא פרשתי למזרח ולא נסעתי להרים, אלא עשיתי את העבודה העצמית בתוך המסגרת המשפחתית ובתוך מסגרת העבודה הקיימת. בעזרת מורים נפלאים שפגשתי, מצאתי בתוכי את הדרך להבראה, איזון והרמוניה. השינוי שחוויתי הביא למשפחתי אור של ריפוי וכולנו עברנו תהליך מרתק ושינויים מרחיקי לכת.

הנני ילידת מאי 1958, נשואה ואם. בעלת תואר ראשון במדעי הרוח (פילוסופיה והסטוריה), תואר ראשון במשפטים (שניהם מאוניברסיטת ת"א) ותואר שלישי מאוניברסיטת בר אילן.

לאחר עשר שנים של בניית ערוץ חיים חדש חזרתי לאקדמיה כדי להעמיק ולחקור את עולם הרפואה הטבעית, זאת המבוססת על תזונה, צמחים, שמנים ואורח חיים בריא. בשנת 2010 התקבלתי למסלול ישיר לדוקטורט באוניברסיטת בר אילן וככל שהעמקתי במחקר, סקרנותי גדלה וחזרתי אל שורשי. למדתי את עולם הרפואה אצל היהודים ועמי אגן הים התיכון והתמקדתי במקורות לאדינו, כלומר ספרי רפואה שנכתבו על ידי רופאים, רבנים ומשכילים עבור מגורשי ספרד-דוברי הלאדינו. המחקר האקדמי הוא חלק מהתפתחותי האישית ומן המסע שלי אל עצמי, חיבור אל שורשי ויציקת תוכן משמעותית לעיסוקי בבריאות האדם וברפואה טבעית.

זכיתי למלגת נשיא אוניברסיטת בר אילן לסטודנטים מצטיינים. בשנת 2017 סיימתי למודי תואר שלישי בפקולטה לספרות עם ישראל של אוניברסיטת בר אילן – מכון סלטי לחקר הלאדינו ומאז ועד היום אני ממשיכה לחקור וליישם את החיבורים המעשיים בין הנטורופתיה המערבית-המודרנית ובין מקורות עם ישראל ובפרט ספרות הרפואה של מגורשי ספרד. בעשור האחרון אני מציגה בישראל ובאירופה מימצאים ממחקרי וכן יישומים מעשיים ממקורות ספרותיים בלאדינו בהקשרים של רפואה ורופאים, אורח חיים בריא, תזונה ים תיכונית, שימושים מקובלים בצמחי מרפא ועוד.

מתוך אהבתי ללמד ולחנך לבריאות ולאורח חיים בריא, בגישה טבעית והוליסטית, נעניתי להצעה להקים את מגמת הנטורופתיה במכון וינגייט והמגמה הוקמה באביב 2009. מאז ועד היום הנני משמשת כראש תחום נטורופתיה במכון וינגייט, מרצה ומנחת קליניקות סטודנטים ומובילה חזון של רפואה אינטגרטיבית.

הדגשים הייחודיים של תחום הנטורופתיה במכון וינגייט הם הביסוס המדעי לאמצעי הריפוי, החיבור לפעילות גופנית והאינטגרציה עם הרפואה.

הנני חברת האגודה הישראלית לנטורופתיה ושימשתי חברת הנהלה באגודה במשך 4 שנים. כמו כן חברה באיגוד ההרבליסטים של עיל"ם- האגודה לצמחי מרפא ותקופה מסוימת שימשתי יו"ר איגוד ההרבליסטים הקלינים.

ספרי בתחום הנטורופתיה: "נטורופתיה במטבח-בריאות, תזונה, מתכונים וטיפים" (2018) ו"פרוביוטיקה במטבח" – ביחד עם ג'קי טולדו (2020). ספרים שהייתה לי הזכות לערוך מדעית ולהתאימם לקורא הישראלי: "הבריאות בידיים שלך" (אדריאן מוריץ); "מדריך תזונתי להפרעות עיכול" (לורה קנוף (NC); "תזונת ילדים" (פטריק הולפורד ודבורה קולסון); "לקראת הריון" (ד"ר מייקל לו (M.D.) "בלי ריטלין- הדרך הטבעית לשיפור הקשב והריכוז של ילדים והטיפול בהיפראקטיביות" (ד"ר ג'יי גורדון (M.D.)".

.

כל התכנים המוגשים באתר הזה הם תכנים שנכתבו על ידי לאחר שהתעמקתי בלמידתם ומתוך ניסיון רב שנים של עבודה עם ילדים וילדות, נערים ונערות, נשים וגברים, כולל גיל שלישי. הגישה שלי מבוססת על חשיבה מדעית-הוליסטית-רב תחומית. בקליניקה, בהוראה, בהרצאות, בחוגים ובסדנאות אני מביאה לידי ביטוי כלים מעולם התזונה הטבעית, צמחי מרפא מערביים, תהליכי ניקוי ושיקום הגוף, דמיון מודרך, NLP, מדיטציה, ארומתרפיה, פרחי באך, אבחון טבעי, רייקי, אבני מרפא (קריסטלים) ועבודת איזון גוף נפש.

מאמינה בגישה הים תיכונית לאורח חיים בריא, בריאות והבראה, כחלק מרעיון הקיימות ומגישת הבריאות וההבראה במקורות עם ישראל.

אני רואה זכות גדולה בעשייה לטובת הכלל ומודה מידי יום על האפשרויות שניתנות לי להביא את צבע הארגמן לכל מקום שהוא דרוש ומתבקש.

שלכם,

באור ואהבה

ד"ר מירה כהן שטרקמן